Kiracılar Oy Kullanabilir mi?

Aralık 13, 2020by admin0

Kat Mülkiyeti Hukuku kapsamında gelen soruların başında; kiracı olarak olağan ya da olağanüstü toplantılarda oy kullanıp kullanılamayacağıdır. Bu sorunun nedeni aslında ortak giderler kiracılar tarafından ödenirken, bu ortak giderlere ait kararların alındığı toplantılarda kiracıların da fikir bildirme istediğinden kaynaklanmaktadır. 

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 31’inci maddesi bize kiracıların oy kullanıp kullanamayacağı ile ilgili cevap vermektedir. 

Madde 31/1 – Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir. 

Birinci fıkrada belirtildiği üzere, oy hakkını sadece kat maliki üzerinde sınırlandırmıştır. Olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacak oyun kat maliki tarafından kullanılabileceği ve devamında kat malikine uygulanabilecek sayısal sınırlamalardan bahsetmiştir. Bu maddelerin ruhundan dahi kiracının da oy kullanabileceği hususu anlaşılmamaktadır. 

Fakat aynı maddenin 2007 yılında değiştirilen son fıkrasında ise; vekalet sistemi düzenlenmiştir. Madde de açıkça; “Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir” denmiştir. Bu da kat maliki olağan ya da olağan üstü toplantılarda kullanılacağı oyunu atayacağı bir vekil ile kullanabileceği hususunu dile getirmiştir. Kiracıların işine yarayan husus, vekillik sisteminde kanunun vekilin durumu konusunda bir sınırlama getirmemiş olmasıdır. Kısaca; vekilin dışardan olması ya da kat maliki olmaması gibi sınırlamalar getirmemiş oluşu ve tayin edilecek vekil adı yazılı bir yazı ile tayin edilebilmesidir. Aşağıda örnek olarak bir vekaletname gösterilmiştir. 

Bu nedenle, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi genel kurullarda kiracılar oy kullanabilmesi için kat malikinden alacakları adı yazılı bir vekaletname belgesi ile oy hakkına erişebileceklerdir. Kiracıların kat malikleri/kiralayanları ile yapacakları kira sözleşmesi aşamasında bu hususun mutlaka değerlendirilmesi gerekmekte, belki de kiralamanın devam ettiği sürece geçerli bir vekaletname verilmesi gerektiği günümüz koşullarında taraflar arasında hakkaniyet bakımından göz önünde bulundurulmalıdır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DAHİ YÖNETİMMerkez Ofis
Dahi Yönetim Danışmanlık Hizmetlerine daha hızlı ulaşmak için aşağıdaki telefon numaralarımızdan arayabilirsiniz.
ŞUBELERİMİZBize ulaşın
https://dahiyonetim.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Alibeyköy Site Yönetimi
Beylikdüzü Site Yönetimi
SOSYAL MEDYASosyal Medya'da Biz
İletişim seçeneklerinin yanı sıra bizlere sosyal medya üzerinden ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.
DAHİ YÖNETİMMerkez Ofis
Dahi Yönetim Danışmanlık Hizmetlerine daha hızlı ulaşmak için aşağıdaki telefon numaralarımızdan arayabilirsiniz.
ŞUBELERİMİZBize ulaşın
https://dahiyonetim.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Alibeyköy
Beylikdüzü
SOSYAL MEDYASosyal Medya'da Biz
İletişim seçeneklerinin yanı sıra bizlere sosyal medya üzerinden ulaşabilir, bizi takip edebilirsiniz.